Aktuální dopravní informace

Aktuality

Chytrý telefon pomůže při nehodě PDF Tisk Email
Úterý, 15 Březen 2011 06:55
There are no translations available.

Při dopravní nehodě mnohdy řidiči zažívají okamžiky nejistoty a tápání. V tom lepším případě jsou v šoku a jen málokdy vědí, co dělat a jak správně postupovat. Nového pomocníka v podobě mobilní aplikace právě pro tyto situace představila Česká pojišťovna.

Svým klientům kromě průvodce při nehodě nabízí také možnost pomocí "chytrého telefonu" dopravní nehodu nahlásit. Nová aplikace s jednoduchým názvem Pojišťovna bude od 15. března na App Store a Android Marketu motoristům k dispozici zcela zdarma.

Díky vlastnostem aplikace Pojišťovna umí chytrý telefon svému majiteli pomoci ve třech důležitých momentech: stává se průvodcem situací po dopravní nehodě a poradí, jak správně postupovat (například kdy volat policii, jak nehodu zaznamenat atd.). Pomůže rovněž nahlásit nehodu pojišťovně (včetně přiložení fotodokumentace nebo udání polohy podle GPS) a automaticky doplní čas i místo nehody.

Při prvním spuštění aplikace je řidič vyzván k vyplnění osobního profilu (zde uživatel vyplní údaje o sobě, svém vozidle a pojištění). Vyplněný profil významně zrychlí proces hlášení škody v případě nehody. Poté zadá informace o poškození vlastního vozu, případně o druhém poškozeném autě, věci či zraněné osobě. K hlášení je možné přiložit až 4 informační fotografie z místa nehody a před odesláním lze zadat požadavek na odtah automobilu či zapůjčení náhradního vozidla.

Všechna data putují do Klientského centra ČP. Na základě nahlášení škody je bezprostředně poté klient kontaktován operátorem pro poskytnutí dalších informací a dokončení registrace škodní události.

Aplikace Pojišťovna je vytvořena pro telefony s operačním systémem Apple (iOS) a Android. Mezi podporované telefony tedy patří kromě iPhonu 3 a 4 také vybrané modely od výrobců HTC, Samsung, LG nebo Sony Ericsson. Veškerý provoz aplikace funguje v off-line režimu, připojení k internetu tak potřebují klienti pouze při využití map či k odeslání záznamu o nehodě.

Zdroj: týden.cz

 
Jak zvýšit hodnotu auta při prodeji PDF Tisk Email
There are no translations available.

Jak zvýšit hodnotu auta při prodeji? Poradíme vám

Pokud chcete prodat automobil za co nejlepší cenu, vyplatí se mu věnovat trochu pozornosti. S minimálními náklady lze často prodej urychlit a získat i lepší cenu.

Zobrazit galerii Mnoho motoristů, kteří plánují prodej vozu, na auto lidově řečeno kašle. "Já to dojezdím do výměny rozvodů a pak půjde do světa" nebo "tohle už měnit nebudu, to ať si udělá nový majitel sám" jsou obvyklé názory nejednoho majitele, který se v zápětí doví, jak moc musí jít s cenou dolů. Značné opotřebení některých částí nebo nevábný vzhled mohou prodej značně zkomplikovat.

Na první pohled "šunka", která byla kdysi autem, majitele zkrátka snadno nenajde. Nemusíme ale zacházet do extrémů, značně odpuzující je třeba i jen špinavý interiér plný cigaretového popela.

Načasování

Na kupující nepůsobí dobře vůz, který má totálně vytlučený podvozek nebo tlumiče pérování na konci životnosti. Samozřejmě, že do oprav auta, které zamíří k novému majiteli, nechce nikdo investovat. Stačilo by ale neprodávat ho, až když se začne sypat nebo vyžadovat vyšší investice – například do výměny rozvodů.​

Avšak správně načasovat prodej nestačí. Neméně důležitý je první dojem, jaký vůz na zájemce udělá. Zde nesmíme zapomenout, že stejně jako kdekoli jinde, i tady platí: obal prodává. Výhodu má ten, kdo se o automobil stará. "Pravidelná péče o vůz má za následek jeho pomalejší optické stárnutí. Při pozdějším prodeji, třeba i za dva či tři roky, můžete mít situaci o dost lehčí a utržit více peněz," říká obchodník s ojetými vozy Tomáš Pánek.

Myčka nestačí

Projet vozem automobilovou myčkou je sice dobrý nápad, ale nechte si ho na později. Udržet karoserii čistou nemusí být vždy úplně snadné, a proto je dobré zaměřit pozornost nejdřív na interiér.

Jeho vyčištění můžete svěřit specializované firmě, nebo se do něj pustit vlastními silami. Záleží nejen na ochotě investovat, ale i na stavu vozidla. Suchou cestou to za pomoci správných přípravků zvládne snad každý, mokrou cestu si ale můžete v domácích podmínkách dovolit těžko. Výsledek je přitom nesrovnatelný.

Pokud tedy auto necháte čistit, vyplatí se zvolit sice dražší, ale účinnější mokrou cestu (cena cca 1000 – 2000 Kč). Za tuto cenu získáváte zpravidla služby lidí, kteří mají v daném směru bohaté zkušenosti a to jak s různými přípravky, tak s pracovními postupy. Navíc disponují tím správným vybavením. Patří sem třeba výkonné tepovače a vysavače na vodu, parní čističe, tlakové myčky s ohřevem vody či vysoušeče čalounění.

​Vlastními silami

Kdo se chce pustit do čištění sám, musí nejprve pořídit nezbytnou chemii. Jde o čisticí pěnu na čalounění nebo kůži (dle typu interiéru), čističe a leštiče plastů, předpokladem je také výkonný vysavač (na ten u benzinky zapomeňte). Pokud naleznete v koberci zašlapanou žvýkačku nebo bonbon, budete potřebovat i sprej, který je dokáže zmrazit. Odstranění je pak dílem okamžiku. "Procedurou čištění procházejí vozidla v každém slušném autobazaru. Často tak auto až nečekaně prokoukne. Proto jej nepodceňujte," radí Pánek.

Po vyluxování vozu a hrubém omytí interiéru postupujte odshora dolů. Nejprve čistěte čalounění stropu, stínítka, nezapomeňte ani na sloupky. Pak je čas na plato za zadním oknem, výplně dveří a palubní desku. Zde vyndejte, co jde – popelník, někdy lze vyjmou přihrádku na drobnosti nebo její dno a vymýt je zvlášť pod tekoucí vodou.

Nejvíce práce bude asi s čalouněním sedadel a zde se vyplatí čištění zopakovat. Koberečky můžete vyjmout, látkové vysprchovat ve vaně a vydrbat kartáčem. Do auta je ale vraťte, až důkladně vyschnou. Na závěr vyleštěte všechny plasty, ošetřete kožená sedadla. Jen pozor na volant, po aplikaci leštidla by mohl klouzat!

Nezapomeňte ani na zavazadelník! Opět začněte luxováním a následně použijte pěnu na čištění čalounění. Vyčistili jste také prostor pro rezervní kolo? Alespoň jej vytřete hadrem a odstraňte tak největší nečistoty.

Vyplatí se trochu ošetřit i motorový prostor. Alespoň nahrubo hadrem. Můžete zakoupit speciální odmašťovač, který dokáže divy a také sprej na oživení černých plastů. Různé boxy a hadice rozzáří, a celkový dojem bude opravdu velice dobrý.

​Koukejte na detaily

Pokud máte zničenou manžetu řadicí páky, zvažte, zda ji nevyměnit. Totéž platí například o prasklé mřížce ventilace, kterou můžete sehnat na vrakovišti za pakatel. Zničený interiér totiž dokáže nejednoho zájemce o vůz spolehlivě odradit.

Karoserie bude zářit

Teprve teď přišel čas na mytí karoserie. U mladších aut si nejspíš vystačíte s projetím myčkou v kombinaci s ručním omytím prahů a okolí dveří, kam se kartáče nedostanou. Následně už stačí lak jen lehce vyleštit vhodnou leštěnkou.

Při mytí nezapomeňte na disky kol, zde bude potřeba použít hadr a dostat se tam, kam to kartáčům myčky nešlo. Nakonec pomocí speciálního přípravku oživte černé plastové lišty a sprejem zvýrazňujícím černou barvu můžete nastříkat pneumatiky – aplikuje se pouze na vnější bočnice.

Starší vozy ale nezřídka potřebují rozleštit zvětralý lak. Pomocí jemné brusné pasty se dá jeho vrchní vrstva sleštit tak, že se auto doslova rozsvítí. Zejména u hodně zašlých nebo metalických barev je výsledný efekt neuvěřitelný.

Ideální je, pokud si můžete pomoci elektrickou leštičkou nebo vhodným nástavcem uchyceným v ruční vrtačce. Po odstranění zbytků brusné pasty je možné karoserii konzervovat a voskovat.

Zvyšte své šance

Pokud chcete auto co nejdříve prodat, kombinujte internetovou inzerci s inzercí v tisku. Při jednání se zájemci vám pomohou faktury z oprav a další doklady popisující historii vozu. Patří mezi ně třeba i protokoly z STK, kde se zaznamenává počet ujetých kilometrů.

V klidu si ještě před prodejem nachystejte smlouvu, dobře do ní zaznamenejte stav vozu a připojit můžete i fotografie. Pamatujte, že tak lze předejít případným problémům. "Prodávající odpovídá jen za vady, které měl ojetý vůz v době prodeje, avšak prvních šest měsíců je na něm, aby dokázal, že daný problém auto nemělo. Proto musí být ze smlouvy jasné, že kromě zmíněných problémů automobil jinými netrpí. To pak obě strany stvrdí podpisem," doplňuje Pánek.

ve spolupráci s Autoweb.cz

 
Češi kupují nová osobní auta PDF Tisk Email
There are no translations available.

Češi kupují nová osobní auta, v lednu jejich prodej stoupl

Za leden se v Česku prodalo 11 678 vozidel, což v meziročním srovnání znamená zvýšení o osm procent. Růst tak překonal vývoj trhu v loňském roce, kdy prodej vzrostl o necelých pět procent. Naopak registrace lehkých užitkových aut v lednu klesly o 0,65 procenta na 785 vozů. Uvedl to Svaz dovozců automobilů.

 

Podíl vozidel s naftovým motorem přesáhl 43 procent, za celý loňský rok to bylo 40 procent. Počet privátních vlastníků klesl proti celému loňsku o tři procentní body pod 38 procent.

 

Ještě rychleji než prodej nových aut se v lednu zvýšil dovoz ojetých osobních vozů. Ten stoupl o 18 procent na 7960 aut. Dovoz ojetých užitkových aut se zvýšil o sedm procent na 459 aut.

 

Prodej nových nákladních aut se v lednu meziročně zvýšil o 57 procent na 453 vozidel. Naopak registrace nových autobusů klesly o 38 procent na 20 vozidel. Prodej motocyklů se zvýšil téměř o čtvrtinu na 583 strojů.

zdroj: novinky.cz

 
Malé překročení rychlosti bude bez bodu, schválili poslanci PDF Tisk Email
There are no translations available.

Sněmovna schválila změny bodového trestání řidičů. Jednobodové tresty budou zrušeny, strhnout body nebude možné za malé překročení rychlosti. Zimní pneumatiky budou v podstatě povinné od listopadu do března, vyplývá z upravené senátní novely silničního zákona.

Přidělení bodů například nebude hrozit za překročení povolené rychlosti v obci nejvýše o pět kilometrů v hodině, mimo obec o deset kilometrů za hodinu. Řidič by i za to ale mohl dostat pokutu od 1500 do 2500 korun. Za vyšší překročení rychlosti budou dál udělovány dva, tři nebo až pět bodů a vyšší pokuta podle toho, jak rychle řidič jel.

Hlavním záměrem novely silničního zákona je zjednodušení bodového systému spolu s přísnějším postihem přestupků proti životu a zdraví. Drobné přestupky by měly být naopak trestány mírněji.

Počet přestupků, za které mají být udělovány body, by se měl do budoucna snížit ze současných 44 na 27. Zrušen bude bodový trest třeba za nerozsvícená světla, zmírní se postih za držení telefonu za jízdy.

Přísnější tresty ale naopak budou podle návrhu například za ohrožení jiného řidiče při předjíždění a porušení povinnosti použít dětskou autosedačku nebo bezpečnostní pás pro děti.

O novele ještě bude rozhodovat Senát v závěrečném čtení.

Změny v bodovém systému

počet bodovaných přestupků se sníží ze současných 44 na 27

jednobodové tresty budou zrušeny

bodové tresty nebudou za malé překročení povolené rychlosti

dva body místo tří za držení telefonu při jízdě

pět místo tří bodů za ohrožení jiného řidiče při předjíždění

čtyři body místo dvou za nepoužití dětské autosedačky

tři body místo dvou za jízdu bez pásu

žádné body za jízdu bez rozsvícených světel

zimní pneumatiky budou povinné od listopadu do března

nulová tolerance k alkoholu zůstává

Další změny, které přináší senátorská novela

zrušení stotisícové hranice škody pro přivolání policie k dopravní nehodě;

povinnost podstoupit psychologické vyšetření řidiče, který přišel o řidičský průkaz a žádá o jeho vrácení

zákaz jízdy kamiónů v levém jízdním pruhu na dvouproudé dálnici nebo rychlostní silnici v době dopravní špičky (od 06:00 do 09:00 a od 15:00 do 18:00);

právo policie zakázat vjezd na silnici z důvodu povodně nebo sněhové kalamity

právo policie zadržet na 48 hodin vozidlo, které by se na silnici účastnilo tajného závodu

sjednocení označení vozidel osob se zdravotním postižením se značením v EU
zdroj: novinky.cz

 
Německým policistům raději nenadávat PDF Tisk Email
There are no translations available.

Německým policistům raději nenadávat. Za "blbce v uniformě" zaplatíte 1500 eur

V Německu zveřejnili ceník pokut za vulgární slova a gesta vůči policistům. Seznam je vytvořen na základě verdiktů neměckých soudů v již projednaných případech.

Ani čeština nebo jiný cizí jazyk údajně nezachrání. Když německý policista usoudí, že jde o slovní útok, může postih následovat i tak. V tomto případě se lze účinně bránit jen v případě, že chyběli svědkové (např. druhý policista) nebo záznam jako důkaz.

Pokuty se vztahují i na nevhodné posunky vůči stacionárním radarům či policejním hlídkám, které pouze projíždí kolem.

V případě, když motorista připojí navíc fyzický útok, hrozí trest odnětí svobody.

V České republice zatím sazebník nadávek či urážek vůči policistům neexistuje.

Pokuty za urážky v Německu

(níže uvedený seznam pokut vytvořil německý Autobild)

Slovní

"Vyliž mi!" (Leck mich doch!) 300 eur

"Blbá krávo!" (Dumme Kuh!) 300 eur

"Ty chudáku, ty seš úplně pomatenej!" (Du armes Schwein, du hast doch eine Mattscheibe!) 350 eur

"Zloději!" (Wegelagerer!) 450 eur

"Ty seš tak blbej, že ani psát neumíš!" (Du bist doch zu dumm zum Schreiben!) 450 eur

"Ty blbá svině!" (Du blödes Schwein!) 475 eur

"To nemáš, ženská pitomá, nic lepšího na práci?" (Hast du blödes Weib nichts Besseres zu tun?) 500 eur

"Co chceš, ty pitomče?!" (Was willst du, du Vogel?!) 500 eur

"Asociále!" (Asozialer!) 550 eur

Tykání policistovi 600 eur

"Asi máš úpal, ne?" (Dir hat wohl die Sonne das Gehirn verbrannt!) 600 eur

"Blbče!" (Do Holzkopf!) 750 eur

"Ti hrabe, ne?" (Bei dir piept es wohl!) 750 eur

"Vy jste z té své funkce nějak nadržený?!" (Sie sind ja krankhaft dienstgeil?!) 600 eur

"Zatracenej zlodějskej ksindle!" (Verfluchtes Wegelagerergesinde!) 900 eur

"Spolek kašparů!" (Kasperleverein!) 1000 eur

"Skřete!" (Wichtelmann!) 1000 eur

"Ču…u!" (Du Wichser!) 1000 eur

"Zloději!" (Raubritter!) 1500 eur

"Blbec v uniformě!" (Trottel in Uniform!) 1500 eur

"Nejradši bych ti řekl kreténe!" (Am liebsten würde ich jetzt Arschloch zu dir Sagen!) 1600 eur

"Ty couro!" (Du Schlampe!) 1900 eur

"Hnusná děvko!" (Fieses Miststück!) 2500 eur

"Stará svině!" (Alte Sau!) 2500 eur

Gesta

Vypláznutí jazyka 150 eur

Spojení palce a ukazováčku do kruhu (symbol pro "Arschloch", tedy sráče, kreténa) 675 eur

Klepání na čelo 750 eur

Kmitání rukou před obličejem 1000 eur

Vystrčení prostředníčku 4000 eur

Zdroj: Ihned.cz

 
«ZačátekPředchozí123DalšíKonec»

Strana 1 z 3